Kto bol Georges Rino?


V roku 1927 sa na predmestí Paríža chudobnej rodine portugalských prisťahovalcov narodil syn. Dvanáste dieťa. Dali mu meno George, George Rino. Otec kováč, matka – žena v domácnosti, ktorá sa starala o 14 detí. Žili v období, kedy sociálna aj ekonomická situácia boli ťažké a George, ako aj celá jeho rodina, veľmi dobre poznali nielen biedu, ale aj znevažovanie, šikanu a výsmech. George Rino vo svojich pamätiach uvádza, ako ho zraňovalo, keď mu iné deti nadávali do príživníkov.


Keď mal 14 rokov, začal George, rovnako ako jeho súrodenci, pracovať v továrni.


V roku 1941 však bola obzvlášť tuhá zima, ktorá sa, spolu s nedostatkom potravín a ťažkou manuálnou prácou, podpísala na Georgovom zdravotnom stave. Veľmi vážne ochorel. Lekár nariadil hospitalizáciu, ale jeho matka sa bála, že ak pôjde do nemocnice, už ho nikdy neuvidí živého, a tak sa rozhodla liečiť ho doma. George, ktorý meral 175 cm a vážil 39 kíl, ostal ležal mesiac bezvládny na posteli. Spomína, že na nohy ho postavil surový vaječný žĺtok a pohárik portského, ktoré mu jeho mama každé ráno podávala.


Keď sa vyzdravel, lekár ho varoval, že ak sa vráti do továrne, podpisuje svoj ortieľ smrti. A tak sa George začal obzerať po inej práci. Vzhľadom na svoj zdravotný stav skôr v oblasti administratívy. Na to však nemal ani vzdelanie a ani predpoklady. A tak cez deň robil rôzne pomocné práce a vo večernej škole študoval strojopis a stenografiu.


Do toho prišla vojna, po nej George robil rôzne kancelárskej práce a angažoval sa v odboroch. V roku 1964, kedy vo veku 37 rokov založil spoločnosť Up (predtým LE CHEQUE DEJEUNER), spoločnosť ktorá má množstvo produktov, ktorých cieľom je uľahčiť život zamestnancom i zamestnávateľom, podporovať rovnosť a uľahčovať integráciu ľudí z rôznych skupín obyvateľstva.


George, napriek svojmu fenomenálnemu úspechu, nikdy nezabudol na svoj pôvod, na útrapy, ktorými prešiel a jeho príbeh a hodnoty sú súčasťou DNA našej firmy. Môžete ich znova a znova objavovať naprieč našimi produktami a službami. A aj vďaka nemu vieme, aké dôležité je vážiť si potenciál, ktorý je skrytý v kultúrnej a národnostnej rozmanitosti.


(Zdroj – celý príbeh zakladateľa našej skupiny si môžete prečítať v knihe: George Rino se met a table, Vydavateľstvo Editions C.I.E.M. 1987)