Detail clanku

31. 03. 2023

Podrobne o platbách stravovacou kartou

Od 1. 1. 2023 má zamestnávateľ povinnosť poskytovať zamestnancom stravovacie poukážky už len v elektronickej forme s výnimkou situácií, keď zamestnanec nemá možnosť použiť ich počas pracovnej zmeny priamo na pracovisku alebo v blízkosti pracoviska. 

Elektronická stravovacia karta UpDéjeuner je čipová karta, ktorá slúži výlučne na zabezpečenie stravovania. Z tohto dôvodu je možné platiť ňou len za potraviny a nealkoholické nápoje.


Karta je vystavená na meno zamestnanca. Zamestnanec k nej dostane PIN kódy a všetky potrebné informácie. Stravovacia karta je doručená priamo zamestnávateľovi, prípadne na adresu zamestnanca. Platnosť karty je 5 rokov od jej vydania. 


Formy platby a maximálna výška platby kartou 


Ide o kartu, ktorá umožňuje kontaktnú aj bezkontaktnú formu platby. 

Kontaktné platby:

 • sú autorizované PIN kódom, ktorý je potrebné zadať po zasunutí karty do POS terminálu;
 • je možné realizovať už od sumy 0,01 €, pričom horná hranica nie je stanovená – zamestnanec môže pri kontaktnej platbe (platbe prostredníctvom PIN kódu) realizovať platby do celej výšky zostatku kreditu na karte.

Bezkontaktné platby:

 • sú realizované priložením čipu karty k platobnému zariadeniu bez nutnosti zadať PIN kód;
 • je možné realizovať taktiež od sumy 0,01 €, majú však stanovenú hornú hranicu platby, a to vo výške 50 €. Pri platbe v sume vyššej ako 50 € je nutné zadať aj PIN kód. 


Platby je možné realizovať aj prostredníctvom mobilnej aplikácie Zóna Up od spoločnosti UpDéjeuner určenej pre Android.  
Dobíjanie kreditu na karte 

 • Kredit dobíja zamestnávateľ prostredníctvom zákazníckej zóny, ktorá je dostupná online 24 hodín denne 7 dní v týždni (každý deň v roku).
 • Používatelia kariet si môžu v zákazníckej zóne, prípadne v aplikácii Zóna Up kedykoľvek skontrolovať stav svojho kreditu na karte.
 • Uvidia aj zrealizované transakcie, informácie o akceptačných miestach a výhodách, ktoré karta ponúka.
 • Kredit na stravovacej karte má platnosť 12 mesiacov (v prípade nabitia v mesiaci október, november a december je platnosť kreditu do budúceho roka, čo je 15 mesiacov).
 • Platnosť kreditu je možné sledovať aj v zákazníckej zóne.
 • Nevyužitý platný kredit na účte ku dňu skončenia platnosti karty bude prevedený na novú kartu. 


Vedeli ste, že? Každý držiteľ elektronickej karty sa automaticky stáva aj členom Klubu Up. Členstvo prináša používateľom aj zamestnávateľom množstvo výhod. Ak sa cez klub používateľ zaregistruje a prihlási do portálu Plná peňaženka, získa až o 10 % vyššie odmeny pri online nákupoch ako ostatní používatelia. Využívaním karty Sphere, ktorú používateľ dostane taktiež bezplatne, môže ušetriť od 5 do 30 % vo vybraných e-shopoch.  


Mobilná aplikácia Zóna Up 


Používatelia Androidu si môžu stiahnuť aj mobilnú aplikáciu Zóna Up, ktorá je určená pre používateľov stravovacej karty UpDéjeuner s prístupom do novej zákazníckej zóny – Zóny Up.


Aplikácia Zóna Up poskytuje používateľom elektronickej stravovacej karty UpDéjeuner nasledujúce funkcie: 

 • prehľad o všetkých transakciách,
 • aktivácia alebo deaktivácia stravovacej karty UpDéjeuner, napríklad v prípade straty karty,
 • poslanie kreditu na inú stravovaciu kartu UpDéjeuner,
 • zmena nastavenia vlastného profilu,
 • prijímanie notifikácií o transakciách a nabití kreditu na stravovacej karte UpDéjeuner,
 • prijímanie správ o novinkách a výhodách v Klube Up,
 • možnosť pozrieť si aktuálne zľavy v sieti obchodných partnerov karty UpDéjeuner,
 • vyhľadanie akceptačných miest vrátane lokalizácie,
 • bezpečné prihlásenie do aplikácie prostredníctvom PIN kódu alebo biometrických údajov (odtlačok prsta, detekcia tváre). 
Plná peňaženka 


V prípade, že zamestnanec využíva stravovaciu kartu UpDéjeuner, automaticky sa stáva členom Klubu Up, ktorý prináša finančnú úsporu pre celú rodinu.


Jednou z výhod Klubu Up je možnosť registrácie a využívania zliav na stránke plnapenazenka.sk. Následne je možné prihlásiť sa na stránku emailom a heslom alebo účtom na Facebooku. Registrácia je nevyhnutná na priradenie odmeny k nákupom registrovaných používateľov a ich pripísanie na účet používateľa. Ak zamestnanec nie je registrovaný, nie je možné uplatniť si cashback.


Portál plnapenazenka.sk umožňuje registrovaným používateľom získať späť až 25 % peňazí z ceny nákupov. Taktiež je možné stiahnuť si aplikáciu Plná peňaženka, prihlásiť sa do nej a využívať všetky výhody z pohodlia smartfónu. 


Aplikácia Plná peňaženka ponúka:

 • cashback vždy so sebou,
 • aktuálnu ponuku tých najlepších akcií podľa kategórie priamo v smartfóne,
 • prehľad nazbieraných odmien kedykoľvek a kdekoľvek,
 • priamy prístup k používateľskému účtu,
 • jednoduché vyhľadávanie e-shopov. 


Po prihlásení sa na stránku plnapenazenka.sk cez Zónu Up si používateľ vyberie obchod, v ktorom chce nakupovať, kliknutím na tlačidlo nákup s cashbackom. Po presmerovaní na webovú stránku obchodu si objedná tovar ako zvyčajne a do niekoľkých hodín bude odmena za nákup zaregistrovaná na používateľskom účte.


Odmenu za nákup vypočíta priamo partnerský obchod a jeho hodnotu odovzdá do systému portálu Plná peňaženka. Najčastejšie je na výpočet použitá cena zakúpeného tovaru bez DPH, bez ceny za dopravu a bez poplatkov. Výška odmeny môže závisieť aj od kategórie objednaného tovaru alebo od iného delenia. Prekliknutie prostredníctvom Plnej peňaženky je nevyhnutné na získanie odmeny za nákup. Do prehliadača je v tomto prípade vhodné nainštalovať si rozšírenie – doplnok Plná peňaženka Líštička, ktorý upozorní zákazníka na možnosť získať odmenu na stránkach partnerských obchodov. Odmena za nákup bude zaregistrovaná na účte používateľa do 2 pracovných dní, následne čaká na potvrdenie obchodníkom. Potvrdenie od obchodníka trvá 2 až 60 dní. Len čo obchodník odmenu potvrdí, odmena je pripísaná na účet používateľa a je možné ju vyplatiť. Odmena je vyplatená na bankový účet do 3 pracovných dní. 


Za odporúčanie Plnej peňaženky svojim známym je možné získať odmenu vo výške od 10 do 200 €. Za každého známeho, ktorý sa zaregistruje na portáli Plná peňaženka prostredníctvom pozvánky, získa používateľ 10 € a známy 3 € ako odmenu za prvé 3 nákupy uskutočnené do 30 dní od registrácie. Odmena 10 € bude zaregistrovaná, hneď ako známy nazbiera na odmenách 2 € bez započítaných bonusov. Maximálne je možné odporučiť 20 známych a získať tak odmenu až vo výške 200 €.


V Plnej peňaženke nie je stanovený žiadny minimálny limit na výplatu potvrdených odmien za nákupy. Výplata je zaslaná už od výšky 0,01 €. V prípade, že výška výplaty bude minimálne 4 €, automaticky sa k nej pripočítajú potvrdené bonusy. Plná peňaženka je bez ďalších poplatkov a vyvinutá podľa bezpečnostných štandardov. Peniaze na portáli Plná peňaženka neexspirujú, ich platnosť je bez obmedzenia.


Karta UpDéjeuner prináša zamestnancom okrem ich zákonného nároku na stravné i množstvo ďalších výhod a zliav a aj jednoduché a intuitívne prostredie zákazníckej zóny a mobilnej aplikácie.  Zdieľať:
Facebook