Stravovacia karta UpDéjeuner

Vyberte si Up a ušetrite až do 60 € mesačne 

Uprednostnite u vášho zamestnávateľa stravovaciu kartu UpDéjeuner pred hotovosťou a získajte výhody pre celú rodinu.


O stravovacej karte

Čo je karta UpDéjeuner?

 • Elektronická stravovacia karta - čipová karta platná 3 roky;
 • Umožňuje bezkontaktnú platbu do výšky 50 € alebo kontaktnú platbu so zadaním PIN kódu do výšky zostatku kreditu na karte;
 • Minimálna platba kartou od 0,01 €;
 • Karta slúži výlučne na zabezpečenie stravovania;
 • Vydáva sa na meno zamestnanca a doručuje sa priamo k zamestnávateľovi alebo na adresu zamestnanca.

Legislatívny rámec 

Legislatívny rámec

Od 1. 3. 2021 platia zmeny v Zákonníku práce súvisiace so zabezpečením stravovania zamestnancov.

Čo je to príspevok na stravovanie?

V § 152 ods. 2 Zákonníka práce sa uvádza, že nárok na zabezpečenie stravovania alebo poskytnutie finančného príspevku na stravovanie má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Minimálna výška príspevku zamestnávateľa na stravovanie je 55 % minimálnej hodnoty stravovacej poukážky. Zamestnávateľ je oprávnený poskytnúť príspevok aj nad rámec zákonného minima, ktorý je vo forme kreditu na stravovacej karte oslobodený od daní a odvodov. Môže vám tak zvýšiť čistý príjem.

Od marca 2021 je v platnosti novela Zákonníka práce, podľa ktorej sú zamestnávatelia povinní umožniť zamestnancom výber spôsobu zabezpečenia stravovania.

V ktorých prípadoch zamestnávateľ nie je povinný dať zamestnancom na výber?

 1. Ak máte vlastné stravovacie zariadenie, alebo zabezpečujete stravovanie v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa (firemná jedáleň, catering alebo donáška jedla), prípadne máte zmluvný vzťah s iným stravovacím zariadením. 
 2. Ak máte uzatvorenú zmluvu so sprostredkovateľom stravovania (stravovacie poukážky alebo karty), môžete zamestnancom umožniť výber až od 1.1.2022.

Výhody stravovacej karty UpDéjeuner pre zamestnancov

 • Minimálne 55 % z nominálnej hodnoty kreditov na karte vám hradí zamestnávateľ.
 • Príspevok vášho zamestnávateľa na stravovanie vo forme kreditov na stravovacej karte je oslobodený od dane z príjmov zo závislej činnosti.
 • Finančná úspora pre celú rodinu vďaka Klubu Up až 720 € ročne.
 • Zvýhodnené nakupovanie vo viac ako 600 obchodoch cez cashbackový portál Plná peňaženka.
 • Vernostná karta Sphere zadarmo, vďaka ktorej nakúpite s priamymi zľavami 5 až 30 % v kamenných aj online obchodoch v Českej a Slovenskej republike.
 • Používatelia UpDéjeuner majú k dispozícii zľavové kupóny na vybrané tovary a služby v sieti akceptačných miest Up.
 • Ak vám prispieva zamestnávateľ na stravovanie nad rámec Zákonníka práce, dostanete pri výbere poukážok či kreditu na karte v čistom viac, ako keby ste si zvolili finančný príspevok (kvôli daniam a odvodom).
 • Nárok na stravnú poukážku aj pri PN, OČR, dovolenke či náhradnom voľne je daňovo zvýhodnený, pri finančnom príspevku nie je daňové zvýhodnenie (zamestnávateľ po dohode so zamestnancami môže poskytovať stravné aj v týchto prípadoch).
 1. Aktivácia novej karty UpDéjeuner
  Kartu môžete aktivovať vo svojom účte používateľa na www.up-slovensko.sk, v zóne Moja karta, cez mobilnú aplikáciu Karta Up Déjeuner pre Android, alebo vám kartu môže aktivovať aj váš zamestnávateľ. 
 2. Platba kartou – bezkontaktná
  Platba v prevádzke umožňuje bezkontaktnú platbu bez zadania PIN kódu až do výšky 50 € alebo so zadaním PIN kódu platbu nad 50 €. Po vyzvaní len priložte kartu čipom k PIN pad-u a počkajte na tlač potvrdenia. Bezkontaktnú možnosť platby máte aj mobilom (NFC aplikácia pre Android)
 3. Platba kartou – kontaktná
  Kontaktná platba je platba so zasunutím karty do POS terminálu a zadaním PIN kódu. Takto je možné realizovať platby do celej výšky zostatku kreditu na karte. Stačí vložiť kartu do POS-u/PIN pad-u a zadať PIN. Následne len počkajte na tlač potvrdenia. 
 4. Storno poslednej transakcie
  V prípade uhradenia nesprávnej sumy požiadajte obsluhu o storno platby. Pri storne dostanete čiastku späť na kartu v plnej výške. 
 5. Zamietnutie platby
  Zamietnutie platby môže nastať z dôvodu presiahnutého zostatku na karte alebo pri bezkontaktnej úhrade platby nad 50 €. 
 6. Kontrola platieb a zostatku
  Stav prostriedkov na karte aj realizované transakcie v zákazníckej zóne si môžete skontrolovať kedykoľvek vo svojom účte používateľa na www.up-dejeuner.sk v zóne Moja karta alebo cez mobilnú aplikáciu Karta Up Déjeuner pre Android.
 7. Nabíjanie kreditu
  Kartu Up nabíja váš zamestnávateľ.