Detail clanku

28. 02. 2024

Máš aj ty sedavé zamestnanie? 💼 Tak potom čítaj ďalej a dozvieš sa, prečo by si mal pridať na svoj zoznam návštevu u fyzioterapeuta aj ty 🤸‍♀️

Zamysli sa na chvíľu nad svojím typickým pracovným dňom. Ako vyzerá? Sedíš za stolom dlhú dobu. Pravdepodobne budeš sedieť na stretnutí alebo dvoch a pravdepodobne si sadnete s kolegami na obed.

Sedieť, sedieť, sedieť. Aj keď je to ľahké prijať ako nevyhnutnú súčasť moderného pracoviska, sedenie môže byť nebezpečné. Bolesti krku, pliec a chrbta sú asi najznámejším dôsledkom dlhodobého sedenia. Spýtali sme sa odborníka Braňa Mišoviča, ktorý má mnohoročné skúsenosti z rehabilitácií a fyzioterapie FITCLINIC v Bratislave na to, ako sa počas pracovnej doby rozhýbať a zostať zdravý.

Prečo by mal navštíviť fyzioterapeuta aj bežný človek a nie iba športovec?

Hlavný dôvod je, že fyzioterapeut má na ľudské telo v zmysle pohybového aparátu komplexný pohľad a dokáže identifikovať v dnešnej dobe sedavej alebo naopak prehnane aktívnej (hobby a výkonnostní športovci), disbalančný problém. Dokáže popísať a navrhnúť efektívne riešenie, ako tento problém riešiť.

S akými problémami za vami chodia klienti najčastejšie? (mimo športovcov)

Sú to bežné problémy pohybového aparátu, ako sú bolesti chrbta či už ako komplexu alebo jednotlivých časti: krčná chrbtica – tzv. mobilový syndróm, alebo bolesť spodného chrbtu, bolesti kolien, preťažené horné končatiny, bolesť medzi lopatkami, prípadne prevencia sedavého zamestnania – klienti problém nemajú, ale uvedomujú si, že veľa sedia, tak to chcú pomocou odborného vedenia kompenzovať.

Prečo sedavé zamestnanie spôsobuje fyzické a psychické vyčerpanie?

Sedavé zamestnanie má horší dopad na ľudské telo v závislosti aj na iné problémy (napr. psychické), ako práca fyzického charakteru. Je to preto, lebo ľudské telo a jeho funkcie sú naviazané na pohyb. Pohyb dáva do pohybu naše ľudské perpetuum mobile. Vďaka komplexnému pohybu akým je napríklad bez pochyby chôdza, sa spúšťajú mnohé mechanizmy v ľudskom tele (či už kvalita trávenia, okysličovania tela – rozvoj správneho dýchania). Nehovoriac o tom, že vďaka pohybu nám v tele lepšie pracuje lymfaticky systém, a vyplavujú sa do organizmu pozitívne hormóny. Pri sedení si blokujeme prúdenie v cievnom systéme a tiež lymfatickom. Tuhnú nám kĺby spojenia a telo nevykonáva komplexné pohyby, čiže sa nám svaly buď skracujú alebo oslabujú.

Čo všetko nám hrozí, ak si „pestujeme“ sedavý životný štýl?

Hrozí nám skracovanie či oslabovanie určitých svalových partií, čo má za následok stratu správnych pohybových vzorcov – návykov. Taktiež samozrejme kardiovaskulárny systém je viac zaťažený, nakoľko práve pohyb nám posilňuje a trénuje srdiečko – čiže kardio pulmonálny systém si netrénujeme a distribúcia kyslíka do nášho tela je nedostatočná, čiže sa cítime napr. unavený, netrávi nám dobre atď.. Nedostatočne prekrvenie taktiež spôsobuje stratu pozornosti, bolesti hlavy. Nehovoriac a tom, že i udržanie si ideálnej hmotnosti je potom náročnejšie.

Pohybové návyky, ktoré sedavým spôsobom života pestujeme majú za následok neschopnosť vykonávať niektoré pohyby.

Vyváži osemhodinový pracovný čas v sede to, keď je človek po práci aktívny, športuje a zdravo sa stravuje?

Je nevyhnutné vyvažovať 8h sedavý pracovný čas vyvážiť aspoň 1h chôdze. Chôdza je naozaj najkomplexnejší pohyb . Taktiež beh, ktorý nie každému “chutí”. Samozrejme, aj iné druhy pohybu (posilňovňa, či iné športy), sú veľkým plusom . Strava by mala byt vyvážená – každý sme iný, takže tam je to individuálne, ale vo všeobecnosti dostatok tekutín, prírodných vitamínov atď..

Viete nám prezradiť zopár cvikov pre ľudí so sedavým zamestnaním?

Medzi najjednoduchšie a základne prvky cvikov, kde sa natiahneme.

1. V stoji vzpažíme a ideme do predklonu, kde spustíme ruky spolu s výdychom. Opakujeme 10x

2. V stoji krúživé pohyby celými horným končatinami

3. Klasické cupnutie si – hlboký drep, kde sú celé chodidla v kontakte s podložkou (nie sme na špičkách) a vydržíme v tejto polohe aspoň 1min

4. V stoji ukloním hlavu do strany a plece ťahám smerom dolu – opakujem aj na druhu stranu opäť 10x


Zdieľať:
Facebook